Esmakontrolli käigus kontrolliti kaebuses mainitud ettevõtte veebilehte, see ei vastanud keeleseaduse nõuetele ja keeleametnik tegi ettekirjutuse. Järelkontrolli käigus tuvastas inspektor, et kolmest ettevõttest on kaks viinud oma veebilehe seadusega kooskõlla ning menetlus lõpetati. Ühele ettevõttele saadeti meeldetuletuskiri ja pikendati ettekirjutuse tähtaega.
Keelekontrollide planeerimiseks ja kaebuste lahendamiseks kontrolliti Megaüritus OÜ ja Narva Pähklimäe Kooli kokku 76 töötaja keeleoskust tõendavaid andmeid. 49 töötajaga tuleb kohtuda ja läbi viia keeleoskuse kontroll.
Kaebuste lahendamiseks kontrolliti ARNATRADE GROUP OÜ töötajate eesti keele oskust, ühele töötajale tehti ettekirjutus sooritada eesti keele eksam.
Ettekirjutus sooritada eesti keele eksam tehti ka AS Espak ühele töötajale. Samuti tehti sunniraha hoiatus.
Kaebuse lahendamiseks kontrolliti ühe PPA ametniku keeleoskust, kaebus ei leidnud kinnitust.
AS Prisma Peremarketi Vanalinna kaupluses tehti ettekirjutus seitsmele töötajale, kolmele tehti ka sunniraha hoiatus. Järelkontrolli aktiga lõpetati 10 menetlust seosest töölepingu lõppemisega, ühel töötajal pikendati senise ettekirjutuse täitmise tähtaega ja tema suhtes rakendati sunniraha.
Selver AS-i T1 Selveris kontrolliti kaebuses nimetatud töötaja keeleoskust. Kaebus leidis kinnitust, töötajale tehti ettekirjutus sooritada eesti keele eksam ja ettekirjutuse mitte täitmise korral rakendatakse tema suhtes sunniraha.
Borsch&Varenyk OÜ kahele töötajale ja Rokoköök OÜ ühele töötajale tehti ettekirjutus sooritada eesti keele eksam.
Ilmar Tomusk tutvustas 24. oktoobril Kuku raadios ettevõttenime konkursi „Ehe Eesti – Eesti ettevõttele eesti nimi“ tulemusi, https://kuku.pleier.ee/podcast/kuku-parastlouna/188539.
Keeleoskuse kontroll haridusasutustes
Sel nädalal kontrolliti ühe Tallinna 53. Keskkooli tugispetsialisti eesti keele oskust, see vastab kehtestatud nõuetele.
Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuses lõpetati menetlus – kolm töötajat olid ettekirjutuse täitnud, seitsmel juhul lõpetati menetlus seoses töölepingu lõpetamisega.
Seoses üleminekuga eestikeelsele õppele on sagenenud päringud, kus palutakse täpsustada, kas töötaja keeleoskus vastab C1-tasemele ning kas haridust tõendav dokument tõendab, et ei ole vaja tasemeeksamit sooritada. Kui haridustöötajal või tema tööandjal on sedalaadi küsimused, palume need saata Keeleameti e-posti aadressil [email protected]. Palume lisada töötaja ees- ja perekonnanimi, isikukood, õppeasutus, kus ta töötab ning diplomi ja akadeemilise õiendi koopia, samuti isiku kontaktandmed. Keeleametnikud tutvuvad esitatud dokumentidega kolme tööpäeva jooksul ja võtavad ühendust, vajadusel kutsuvad isiku keelekontrolli. Arvestada tuleb sellega, et keeleseaduse kohaselt peab isikul lisaks keeleoskust tõendavale dokumendile olema ka ametikoha nõuetele vastav eesti keele oskus. 30. juulil jõustusid Vabariigi Valitsuse 20.06.2011. a määruse nr 84 „Ametniku, töötaja ning füüsilisest isikust ettevõtja eesti keele oskuse ja kasutamise nõuded“ muudatused, millega täpsustatakse haridustöötajate eesti keele oskuse nõudeid seoses üleminekuga eesti õppekeelele.
Keelefirmade tegevuse järelevalve
Keeleamet kontrollib keeleseaduse § 30 lg 2 alusel tasemeeksamiks ettevalmistamisele suunatud eesti keele täienduskoolitust läbiviiva täienduskoolitusasutuse pidaja tegevuse vastavust õigusaktides kehtestatud nõuetele. Sel nädalal hindasid keeleametnikud viie keelefirma taotlust (kokku 11 õppekava), kahe firma õppekavad edastati Haridus- ja Teadusministeeriumile tegevusloa väljaandmiseks, kolme koolitusfirma õppekavad vajavad veel täiendamist. Keeleametnikud andsid soovitusi ja pikendasid tähtaega paranduste tegemiseks. Neli keelefirmat esitasid taotluse koolitaja lisamiseks, kõik kuus koolitajat said Keeleameti heakskiidu.
Keeleamet nõustab Ukraina sõjapõgenikke
Keeleamet nõustab Ukraina sõjapõgenikke ja nende siinseid tööandjaid eesti, vene ja inglise keeles tööalase eesti keele oskuse nõuete, Eesti keelekeskkonnaga kohanemise ning eesti keele õppe võimaluste ja keeleeksamiteks valmistumise küsimustes. Nõu annavad inspektorid peamiselt keelekontrollide toimumise ajal. Nõustamine on võimalik ka Keeleameti kontoris aadressil Roosikrantsi 6 või telefoni (627 1780) ja e-posti ([email protected]) teel.